Karmienie ptaszników - co, czym, kiedy i jak

Karmienie ptaszników - co, czym, kiedy i jak

Karmienie ptaszników to niewątpliwie jedna z najczęściej wykonywanych czynności w hodowli każdego z nas. Jednak przed podaniem pokarmu zastanówmy się, który rodzaj pożywienia będzie najlepszy dla danego stadium rozwoju naszego ptasznika.

Wielkość pokarmu

Zacznijmy od tego jakiej wielkości powinna być podawana przyszła ofiara. Istnieje ogólnie ustalona zasada która mówi, że pokarm nie może być większy, niż karapaks pająka lub jego DC (długość ciałka), ale jest to zagadnienie totalnie nieprawdziwe. Pokarm należy dobrać tak aby pająk nie miał większego problemu ze złapaniem zdobyczy. Szczególnie ważne jest to u maluchów, którym podanie nadmiernie dużego owada karmowego może przyczynić się do pożarcia ptasznika.

Karmienie od malucha do dorosłego

Małe ptaszniki po pierwszej wylince tzw. L1 karmimy stosunkowo jak najmniejszym rodzajem owadów karmowych, tutaj do wyboru wśród najczęściej kupowanych to: pinki, czyli białe robaki na ryby dostępne niemalże w każdym sklepie zoologicznym, wylęg świerszcza, wylęg mniejszych gatunków karaczanów itd. Pamiętajmy, że jeśli nie posiadamy odpowiednio małego pokarmu zawsze możemy przeciąć pinkę lub mącznika na pół i próbować podać pokarm w owej postaci.

Oczywiście wyjątek stanowią rodzaje ptaszników wyraźnie odbiegające wielkością od reszty, np.:

- Theraphosa spp.
- Pamphobeteus spp.

Czyli jedne z największych przedstawicieli ptaszników, których to osobniki po pierwszym linieniu chętnie jedzą dorosłe mączniki, czy mniejsze osobniki drewnojadów.

- Cyriocosmus spp.
- Ami spp.
- Hapalopus spp.

To z kolei rodzaje ptaszników z jednymi z najmniejszych osobników, którym pokarm naprawdę trzeba solidnie dzielić na parę części by dały sobie one radę z jego upolowaniem, ewentualnie podać należy wylęg świerszcza (~2mm) lub użyć muszki owocówki.

Wraz ze wzrostem naszego podopiecznego, czyli z kolejnymi wylinkami, zwiększamy zarówno ilość podawanego pokarmu jak i jego rozmiar. Dla osobników podrośniętych czyli ~5 wylinki idealnie nadają się mączniki w całości czy średnie świerszcze lub karaczany. Okres ~8-9 wylinki to moment w którym pająk chętnie zjada już większe osobniki drewnojadów czy dorosłe karaczany.

Dorosłe osobniki jedzą niemalże wszystko co znajdzie się na ich terenie. Wiele osób podaje wyrośniętym ptasznikom myszy, jednak temat ten pozostawia wiele kontrowersji. Istnieją teorie mówiące o tym, że karmienie gryzoniami może doprowadzić do różnych niepokojących objawów w tym DS - Dyskinetic syndrome. Nie pozostawia jednak wątpliwości fakt, że mysz może doprowadzić do urazów mechanicznych np. swoimi zębami lub pazurami, dlatego nie zaleca się karmienia ptaszników tym rodzajem pożywienia. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na karmienie gryzoniami pamiętajmy o fakcie że w sklepach zoologicznych gryzonie mogą złapać różnego rodzaju bakterie czy choroby, które mogą stanowić zagrożenie dla ptasznika. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z osobom, która zajmuje się profesjonalną hodowlą gryzoni przeznaczonych jako karma np. dla węży.

Pamiętajmy również o tym, że o ile ptaszniki naziemne jedzą niemalże każdy rodzaj karmówki, tak ptaszniki nadrzewne bywają dość wybredne. Preferują karmówkę ruchliwą - nie zakopującą się, idealne w takim wypadku są różnego rodzaju karaczany, świerszcze czy szarańcza dla większych osobników.

Młode karmimy co około 3 dni, większe możemy trochę rzadziej. Jeśli mamy ochotę i czas możemy karmić pająka chociażby codziennie - w niczym mu to nie zaszkodzi.
Ptaszniki są zwierzętami odpornymi na brak pokarmu przed dłuższy okres czasu. Już od pierwszych wylinek zdarza się, że same urządzają sobie głodówki - co często wprawia w zakłopotanie początkujących hodowców.
Pamiętajmy o tym, że czym pająk większy tym okres głodówki może być odpowiednio dłuższy - rekordowe osobniki w mojej hodowli z rodzaju Grammostola spp. nie jadły przez prawie rok.

Kupno owadów karmowych

Z kupnem pokarmu dla ptaszników nie ma najmniejszego problemu - są szeroko dostępne zarówno na specjalistycznych forach terrarystycznych jak i na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych, znajdą je Państwo również w ofercie mojego sklepu z ptasznikami. Ponadto organizowanych jest wiele giełd czy spotkań, na których każdy może zaopatrzyć się w różnego rodzaju owady karmowe.

Oczywiście istnieje ogromna ilość owadów karmowych, wiele gatunków karaczanów itd., niżej przedstawiłem tylko najpopularniejsze z nich.

Najczęściej podawanymi i najłatwiej dostępnymi gatunkami owadów karmowych są:

Drosophila melanogaster - Muszka owocowa
Musca domestica - Mucha domowa
Galleria mellonella - Mole woskowe
Tenebrio molitor - Mącznik młynarek
Acheta domesticus - Świerszcz domowy
Shelfordella lateralis - Karaczan turecki
Nauphoeta cinerea - Karaczan szary
Zophobas morio - Drewnojad
Schistocerca gregaria - Szarańcza pustynna
Gromphadorhina portentosa - Karaczan madagaskarski

Pokarm odławiany ze środowiska naturalnego

Wiele osób karmi swoich podopiecznych zwierzętami wyłapanymi ze środowiska naturalnego np. z pobliskiego pola, osiedla itd. Należy jednak pamiętać, że bardzo często takie osobniki posiadają szereg pasożytów, które mogą poważnie zaszkodzić naszemu ptasznikowi i powinno się ich wystrzegać.

Nie wolno odławiać ze środowiska naturalnego żadnych płazów i gadów, które w Polsce objęte są ochroną - pamiętajmy, że ich odłowienie może mieć poważne konsekwencje prawne.

Karmienie, a wylinka

Zwróćmy uwagę na to, że kiedy pająk przestaje pobierać pokarm wiązać może się to z nadchodzącą wylinką. W takim wypadku należy usunąć wszystkie owady karmowe z terenu terrarium czy pojemnika. Powodem tego jest fakt, że ptasznik podczas linienia jest totalnie bezbronny, a wiele rodzajów karmówki jest drapieżna - zwłaszcza szarańcza, ich atak doprowadzić może bezpośrednio do śmierci naszego podopiecznego.

Po każdej wylince należy odczekać odpowiedni okres czasu przed kolejnym karmieniem, w celu stwardnienia pazurów jadowych (po wylince są koloru białego, odczekujemy czas do osiągnięcia barwy czarnej). U młodych pająków jest to okres 2-3 dni u dorosłych nawet ponad tydzień. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia, czy pazury jadowe pająka są stwardniałe należy dla 100% pewności odczekać 5 dni w przypadku młodego osobnika i 14 dni u dorosłego.

Pobieranie wody

Ptaszniki pobierają wodę z wilgotnego podłoża, zaparowanych ścianek, czy kropelek na elementach wystroju. Warto wstawić do terrarium miseczkę z wodą, z której wiele gatunków chętnie pobiera płyn - jest to również przydatne w celu podniesienia wilgotności powietrza w zbiorniku.

 

Napisane 2014-11-19 przez Michał Kluczny 0 95136

Related articles

Raport z ukąszenia Poecilotheria rufilata 5DC.

Zostałem ukąszony przez jadowitego ptasznika Poecilotheria rufilata. Przeżyj to ze mną!

Pierwszy pająk, czyli - co, dla kogo i dlaczego

Jakiego ptasznika wybrać na początek? Ten artykuł odpowie na Twoje wszystkie pytania!

Zostaw komentarzZostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany by napisać komentarz.