Pierwszy pająk, czyli - co, dla kogo i dlaczego

Pierwszy pająk, czyli - co, dla kogo i dlaczego

Wybór pierwszego pająka, czyli co będzie dla nas najlepsze

Dla każdego początkującego hodowcy wybór pierwszego ptasznika to nie lada problem. Bardzo często na forach internetowych widzi się tematy zatytułowane: "Jaki pająk będzie najlepszy na początek?", a w nich dziesiątki powtarzających się odpowiedzi. W tym artykule postaram się zebrać wszystkie informację i złożyć je w jedną spójną całość. Zapraszam do lektury!

Jaki powinien być pierwszy ptasznik?

Zanim zdecydujemy się na kupno pierwszego ptasznika warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat opieki nad tymi zwierzętami. Należy przeczytać opisy gatunkowe chociażby kilku osobników i zwrócić największą uwagę na to by wasz wybrany pająk był:

- o jak najsłabszym jadzie
- wykazujący znikomą agresję
- odporny na błędy hodowcy
- stosunkowo powolny

Brachypelma boehmei - dorosła samica

Na szczęście w handlu posiadamy bardzo dużą liczbę oferowanych gatunków, więc znalezienie ptasznika spełniającego wszystkie kryteria nie będzie problemem. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów w moim sklepie z ptasznikami można wyróżnić:

- Brachypelma spp.
- Tliltocatl spp.
- Grammostola spp.
- Davus spp.
- Nhandu spp.
- Acathoscurria spp.
- Lasiodora spp.
- Neoholothele spp.
- Chromatopelma spp.

Charakterystyka polecanych gatunków

Zadać można sobie pytanie dlaczego akurat wyżej wymienione rodzaje ptaszników polecane są na początek, dlatego postaram się je krótko scharakteryzować.

Wszyscy przedstawiciele rodzaju Brachypelma spp., czyli: boehmei, hamorii, auratum, emilia, albiceps itd. NIE posiadają jadu niebezpiecznego dla dorosłego, zdrowego człowieka. Jego siłę porównać można do jadu pszczoły, jednak pamiętajmy, że ptasznik wstrzykuje go znacznie więcej. Osobniki tego rodzaju z reguły wolą się wycofać w chwili zagrożenia, niż kąsać. Ich najczęściej używaną bronią są włoski parzące znajdujące się na odwłoku, które ptasznik wyczesuje w stronę napastnika w momencie kiedy czuje się zaniepokojony. Pamiętajmy, że włoski parzące są sporym zagrożeniem, działają one bardzo drażniąco na skórę. Z racji iż są to ptaszniki naziemne, są stosunkowo powolne co z pewnością działa na korzyść dla początkującego hodowcy. Ponadto większość gatunków z rodzaju Brachypelma posiada piękne wyraziste kolory co sprawia, że są bardzo atrakcyjne i pożądane przez wielu hodowców. Dodatkowo ich cena jest całkiem przystępna - waha się w granicach od 20zł za młodego pająka L1, i wzrasta zależnie od gatunku. 

Brachypelma albiceps - młoda samica

Z rodzaju Grammostola spp. najpopularniejsze są: rosea, pulchripes i pulchra, dlatego skupię się tylko na nich. Kwestia jadu jest podobna jak u Brachypelma spp., które zostały opisane powyżej. Zdarzają się dorosłe osobniki lekko agresywne. Rodzaj Grammostola bardzo rzadko wyczesuje włoski parzące z odwłoka co często zachęca do ich hodowli osoby początkujące. Rodzaj ten charakteryzuje dość powolny wzrost, jednak nie powinno to odstraszać potencjalnego nabywcy. Cena waha się w przedziale od 20zł do nawet 150zł za młodego osobnika, zależnie od wybranego gatunku.

Grammostola pulchripes L1

Davus spp. - tutaj wystarczy skupić się na gatunku Davus pentaloris (kiedyś Cyclosternum fasciatum) i sądzę, że jego charakterystyka wystarczy - jad tego gatunku jest słaby (podobnie jak w przypadku Brachypelma spp.). Niektóre osobniki bywają agresywne i przyjmują postawę obronną. Pająki te w chwili zagrożenia najczęściej ratują się ucieczką. Ponadto nagminnie wyczesują włoski parzące z odwłoka. Są atrakcyjne pod względem wyglądu, głównie dzięki wzorkowi na odwłoku. Jest to pająk wytwarzający stosunkowo mało pajęczyny, którą wzmacnia swoją kryjówkę. Cena to około 10zł za młodziutkiego osobnika w stadium L1.

Davus pentaloris - dorosła samica

Gatunki wybierane najczęściej z rodzaju Nhandu spp. to coloratovillosus, tripepii i chromatus. Posiadają one wszystkie podobne cechy jakie zostały wymienione wyżej u Davus pentaloris z wyjątkiem rozmiaru no i oczywiście wyglądu. Osobniki tych gatunków rosną do rozmiaru porównywalnego do Brachypelma spp. a nawet nieco większe. Cena waha się w okolicach 10-20zł za maluszka po pierwszym linieniu tzw. L1.

Rodzaje Acanthoscurria spp. oraz Lasiodora spp. opiszę razem ponieważ łączy je wiele cech. W hodowlach najczęściej spotykamy Acanthoscurria geniculata oraz Lasiodora parahybana. Ptaszniki te osiągają dość duże rozmiary. Dorosłe osobniki bywają agresywne, jednak nie posiadają jadu niebezpiecznego dla człowieka. Wyczesują ogromne ilości włosków parzących, dlatego należy zachować ostrożność. Są bardzo żarłoczne - co jest z pewnością plusem, ponieważ karmienie sprawia zawsze wiele radości. Są jednymi z najtańszych pająków, Cena to około 10 złotych za malutkiego osobnika w stadium L1, dlatego też są najczęściej kupowanymi pająkami przez początkujących - i jest to dobry wybór.

Gatunkiem najczęściej wybieranym wśród Neoholothele spp. to incei. Są to jedne z mniejszych ptaszników - osiągają zaledwie około 4cm ciałka. Pająki te nie posiadają jadu niebezpiecznego dla zdrowia człowieka. Używają ogromnych ilości pajęczyny do budowy swojego schronienia, ponadto są bardzo szybkie. Ich ogromną zaletą jest możliwość hodowli grupowej - jednak mimo wszystko trzeba liczyć się tutaj ze stratami. Cena to około 8zł za młodego osobnika.

Neoholothele incei - dorosła samica

Chromatopelma spp., a dokładniej Chromatopelma cyaneopubescens, ponieważ rodzaj ten posiada tylko jeden gatunek jest idealnym ptasznikiem dla początkującego. Ptaszniki te posiadają słaby jad i nie przejawiają agresji. Są bardzo żarłoczne - zwłaszcza młode osobniki, które zalecane są dla początkujących. W chwili zagrożenia wyczesują włoski parzące z odwłoka. Budują bardzo atrakcyjne konstrukcje z pajęczyny, którą pokrywają większość terrarium. Jedynym mankamentem jest cena która waha się w okolicach 60zł za malutkiego osobnika po pierwszej wylince tzw. L1. Jednak ich wygląd wynagradza cenę - zachęcam do przejrzenia galerii i przekonania się na własne oczy. Zdecydowanie polecam tego ten gatunek - według mnie to najlepszy ptasznik dla początkującego!

Chromatopelma cyaneopubescens - młoda samica

Oczywiście istnieje masa innych gatunków, z którymi początkujący sobie poradzi jednak nie sposób wymienić wszystkie, dlatego skupiłem się na najpopularniejszych.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje to ptaszniki naziemne - które zaleca się jako wybór na pierwszego pająka.

Gatunki nadrzewne i podziemne

Warto wspomnieć, że oczywiście, można zacząć hodowlę od ptaszników nadrzewnych jednak należy odpowiedzieć sobie na pytanie - czy nasze doświadczenie jest adekwatne do chociażby szybkości czy skoczności ptaszników prowadzących nadrzewny tryb życia? Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na zapoczątkowanie naszej przygody od wyżej wymienionych ptaszników warto przeczytać opisy gatunkowe:

- Psalmopoeus spp.
- Avicularia spp.
- Caribena spp.
- Tapinauchenius spp.
- Pseudoclamoris spp.

Ptaszniki podziemne - na sam koniec jeszcze, krótka wzmianka o ptasznikach podziemnych, które są stanowczo NIE polecane, ponieważ niemalże wszystkie posiadają jad zagrażający zdrowiu człowieka. Dodatkowo w większości są bardzo agresywne, a obsługa ich terrarium bywa bardzo problemowa, z racji wielu systemów podziemnych korytarzy. Jeżeli jednak Twoim marzeniem jest hodowla typowo pająka podziemnego koniecznie przeczytaj opis gatunkowy rodzaju Ephebopus.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu każdemu z początkujących hodowców będzie o wiele łatwiej podjąć decyzję, jaki pająk zamieszka w naszym terrarium. Pamiętajmy, że najważniejsze to dobranie gatunku odpowiedniego dla naszego doświadczenia. Kwestie wizualne to już sprawa osobista każdego z nas, ponieważ ludzie posiadają odmienny gust. Jedni szukają ptaszników kolorowych inni wielkich czy tworzących atrakcyjne konstrukcje z sieci. Jaka by nie była Wasza decyzja mam nadzieję, że powyższy artykuł choć odrobinę przybliżył Was do odpowiedniego wyboru pierwszego ptasznika. Życzę powodzenia i samych sukcesów na drodze do pięknego świata pajęczarstwa!

Jeżeli jesteś początkującym hodowcom i nie wiesz gdzie kupić swojego pierwszego pająka zapraszam do mojego sklepu z ptasznikami: https://spidersonline.pl oraz do zaufanego sklepu partnerskiego https://jadowite.pl

Napisane 2014-11-19 przez Michał Kluczny 0 101126

Related articles

Raport z ukąszenia Poecilotheria rufilata 5DC.

Zostałem ukąszony przez jadowitego ptasznika Poecilotheria rufilata. Przeżyj to ze mną!

Karmienie ptaszników - co, czym, kiedy i jak

Czym karmić ptasznika - krótki poradnik dla początkującego!

Zostaw komentarzZostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany by napisać komentarz.